Themes - Twenty Eleven - en to tr translation catalogue (145 entries)

note: Description of the theme
en: The 2011 theme for WordPress is sophisticated, lightweight, and adaptable. Make it yours with a custom menu, header image, and background -- then go further with available theme options for light or dark color scheme, custom link colors, and three layout choices. Twenty Eleven comes equipped with a Showcase page template that transforms your front page into a showcase to show off your best content, widget support galore (sidebar, three footer areas, and a Showcase page widget area), and a custom "Ephemera" widget to display your Aside, Link, Quote, or Status posts. Included are styles for print and for the admin editor, support for featured images (as custom header images on posts and pages and as large images on featured "sticky" posts), and special styles for six different post formats.
tr: WordPress için 2011 teması sofistike, hafif ve uyumlu bir temadır. Özel menü, başlık görseli ve arka planı değiştirip özelleştirebilir ve tema seçeneklerinden açık ya da koyu düzenlerden birini seçebilir, bağlantı rengine karar verebilir, üç düzenden birini seçebilirsiniz. Twenty Eleven teması özel bir gösteri sayfası şablonuyla beraber gelmektedir. Bu şablon ana sayfanızı en iyi içeriğinizi gösterecek şekilde düzenlemenize olanak sağlar. Bileşen desteği (yan sütun, üç alt alan ve gösteri sayfası bileşen alanı) ve "Ephemera" bileşeni ile özet, bağlantı, alıntı ya da durum yazılarınızı gösterebilirsiniz. Yazıcı çıktısı için stil desteği ve yönetim ekranları için öne çıkarılmış görsel desteği (yazı ve sayfalar için özelleştirilmiş başlık görselleri ve "yapışkan" yazılar için görseller) ve altı farklı yazı tipi için özel stiller içerir.

en: Talks
tr: Konuşmalar

en: Books
tr: Kitaplar

en: Two Columns of Lists
tr: İki sütun liste

en: This is a paragraph to tell about yourself.
tr: Bu, kendinizden bahsetmeniz gereken bir paragraf.

en: About Me
tr: Hakkımda

en: Follow
tr: Takip et

en: Join 1,729 other followers
tr: Diğer 1,729  takipçiye katılın

en: Click to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
tr: Bu bloga abone olmak ve e-posta ile güncellemeler almak için tıklayın.

en: Get In Touch
tr: İletişime geçin

en: Follow Blog
tr: Blogu takip et

en: "There are always flowers for those who want to see them."
tr: "Onları görmek isteyenler için her zaman çiçekler vardır."

en: Inline Quote
tr: Satır içi alıntı

en: This is just an example post to showcase the featured post section on the showcase page. Who doesn&#8217;t like flowers? I like flowers. Nullam hendrerit enim nunc. Vestibulum eget nulla magna! Fusce lobortis neque eu neque egestas tincidunt. Duis elementum consequat lorem, in eleifend justo mollis at. Nam quis adipiscing magna. Duis adipiscing est ac nibh feugiat rhoncus. Donec non lorem felis, eget commodo purus.
tr: Bu, vitrin sayfasında öne çıkan gönderi bölümünü sergilemek için yalnızca örnek bir gönderidir. Çiçekleri kim sevmez? Çiçekleri severim. Nullam hendrerit enim nunc. Vestibulum eget nulla magna! Fusce lobortis neque eu neque egestas tincidunt. Duis elementum consequat lorem, içinde eleifend justo mollis at. Adipiscing magna'nın adıdır. Duis adipiscing est ac nibh feugiat rhoncus. Donec non lorem felis, eget commodo purus.

en: A Bowl Full of&nbsp;Flowers
tr: Çiçeklerle dolu bir kase

en: Image and Text Columns
tr: Görsel ve metin sütunları

en: Your comment is awaiting moderation. This is a preview; your comment will be visible after it has been approved.
tr: Yorumunuz denetim bekliyor. Bu bir ön izlemedir; yorumunuz onaylandıktan sonra görünür olacaktır.

note: translators: %s: The post title.
en: One thought on &ldquo;%1$s&rdquo;
tr: &ldquo;%1$s&rdquo; hakkında bir yorum

en: White
tr: Beyaz

en: Light Gray
tr: Açık gri

en: Medium Gray
tr: Orta gri

en: Dark Gray
tr: Koyu gri

en: Black
tr: Siyah

en: Blue
tr: Mavi

note: Template Name of the theme
en: Sidebar Template
tr: Yan sütun şablonu

note: Template Name of the theme
en: Showcase Template
tr: Vitrin şablonu

note: translators: %s: Tag title.
en: Tag Archives: %s
tr: Etiket arşivi: %s

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Sonraki <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Önceki

en: Archives
tr: Arşiv

en: Recent Posts
tr: Son Yazılar

note: translators: %s: Post title.
en: Featuring: %s
tr: Öne çıkarılmış: %s

en: Featured Post
tr: Öne çıkarılan yazı

en: Search
tr: Ara

en: Sorry, but nothing matched your search criteria. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüm, arama kriterlerinizle örtüşen sonuç bulunamadı. Farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

note: translators: %s: Search query.
en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

en: Number of posts to show:
tr: Gösterilecek yazı sayısı:

en: Title:
tr: Başlık:

en: % <span class="reply">comments &rarr;</span>
tr: % <span class="reply">yorumlar &rarr;</span>

en: 1 <span class="reply">comment &rarr;</span>
tr: 1 <span class="reply">yorum &rarr;</span>

en: 0 <span class="reply">comments &rarr;</span>
tr: 0 <span class="reply">yorum &rarr;</span>

en: Ephemera
tr: Kısa ömürlü

en: Twenty Eleven Ephemera
tr: Twenty Eleven

en: Use this widget to list your recent Aside, Status, Quote, and Link posts
tr: Bu bileşeni kullanarak özet, durum, alıntı ve bağlantı yazılarınızı listeleyin

en: Layout
tr: Yerleşim

note: translators: %s: Theme name.
en: %s Theme Options
tr: %s Tema seçenekleri

note: translators: %s: Link color.
en: Default color: %s
tr: Varsayılan renk: %s

en: Select a Color
tr: Renk seçin

en: One-column, no sidebar
tr: Tek kolon, yan sütun yok

en: Content on right
tr: İçerik sağda

en: Content on left
tr: İçerik solda

en: Dark
tr: Koyu

en: Light
tr: Açık

en: Overview
tr: Genel görünüm

en: For more information:
tr: Daha fazla bilgi için:

en: Remember to click "Save Changes" to save any changes you have made to the theme options.
tr: Tema ayarlarında yaptığınız değişikliklerin kaydedilmesi için "Değişiklikleri kaydet" tuşuna basmayı unutmayın.

en: <strong>Default Layout</strong>: You can choose if you want your site&#8217;s default layout to have a sidebar on the left, the right, or not at all.
tr: <strong>Varsayılan Düzen</strong>: Tercihinize göre sitenizin varsayılan düzeninde sağda bir sütun, ya da solda bir sütun ya da hiç sütun kullanmamayı seçebilirsiniz.

en: <strong>Link Color</strong>: You can choose the color used for text links on your site. You can enter the HTML color or hex code, or you can choose visually by clicking the "Select a Color" button to pick from a color wheel.
tr: <strong>Bağlantı rengi</strong>: Sitenizde kullanılacak bağlantıların rengini seçebilirsiniz. İsterseniz HTML rengi seçebilir, isterseniz hex kodu girebilirsiniz, ya da "Bir renk seçin" tuşuna basarak renk çarkından bir renk seçebilirsiniz.

en: <strong>Color Scheme</strong>: You can choose a color palette of "Light" (light background with dark text) or "Dark" (dark background with light text) for your site.
tr: <strong>Renk şeması</strong>: Siteniz için açık (açık arka plan ve koyu yazı) renk paleti ya da koyu (koyu arka plan ve açık yazı) renk paleti seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

en: Some themes provide customization options that are grouped together on a Theme Options screen. If you change themes, options may change or disappear, as they are theme-specific. Your current theme, Twenty Eleven, provides the following Theme Options:
tr: Bazı temalar bir tema seçenekleri ekranında özelleştirme seçeneklerini grupluyorlar. Eğer temanızı değiştirirseniz, seçenekler temaya özel olduklarından değişebilir ya da yok olabilir, Mevcut temanız, Twenty Eleven, aşağıdaki tema seçeneklerini sunuyor:

en: Theme Options
tr: Tema Seçenekleri

en: Default Layout
tr: Varsayılan düzen

en: Link Color
tr: Bağlantı rengi

en: Color Scheme
tr: Renk şeması

note: translators: 1: Time, 2: Date, 3: Image permalink, 4: Image width, 5: Image height, 6: Parent permalink, 7: Parent post title, 8: Parent post title.
en: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Published </span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> at <a href="%3$s" title="Link to full-size image">%4$s &times; %5$s</a> in <a href="%6$s" title="Go to %7$s" rel="gallery">%8$s</a>
tr: <span class="meta-prep meta-prep-entry-date">Yayınlanma tarihi</span> <span class="entry-date"><abbr class="published" title="%1$s">%2$s</abbr></span> <a href="%3$s" title="Tam boyutlu görsele bağlantı">%4$s &times; %5$s</a> <a href="%6$s" title="%7$s yazısına git" rel="gallery">%8$s</a>

en: Next &rarr;
tr: Sonraki &arr;

en: &larr; Previous
tr: &larr; Önceki

en: Image navigation
tr: Görsel dolaşım

en: Skip to secondary content
tr: İkincil içeriğe geç

en: Skip to primary content
tr: Birincil içeriğe geç

en: Main menu
tr: Ana menü

note: translators: %s: Page number.
en: Page %s
tr: Sayfa %s

note: translators: 1: The permalink, 2: Time, 3: Date and time, 4: Date and time, 5: Author posts, 6: Author post link text, 7: Author display name.
en: <span class="sep">Posted on </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>
tr: <span class="sep">Yayın tarihi </span><a href="%1$s" title="%2$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%3$s">%4$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%5$s" title="%6$s" rel="author">%7$s</a></span></span>

en: Reply <span>&darr;</span>
tr: Yanıtla <span>&darr;</span>

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz denetim için bekliyor.

note: translators: 1: Date, 2: Time.
en: %1$s at %2$s
tr: %1$s, %2$s

note: translators: 1: Comment author, 2: Date and time.
en: %1$s on %2$s <span class="says">said:</span>
tr: %2$s için %1$s <span class="says">der ki</span>

en: Pingback:
tr: Geri izleme:

en: Newer posts <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Yeni yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Older posts
tr: <span class="meta-nav">&larr;</span> Eski yazılar

en: Post navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: Footer Area Three
tr: Alt alan üç

en: Footer Area Two
tr: Alt alan iki

en: An optional widget area for your site footer
tr: Yandaki alt alan için isteğe bağlı bileşen

en: Footer Area One
tr: Alt alan bir

en: The sidebar for the optional Showcase Template
tr: İsteğe bağlı gösteri şablonu için yan sütun

en: Showcase Sidebar
tr: Gösteri yan sütunu

en: Main Sidebar
tr: Birincil yan sütun

note: translators: Header image description.
en: Hanoi Plant
tr: Hanoi bitkisi

note: translators: Header image description.
en: Willow
tr: Söğüt

note: translators: Header image description.
en: Lanterns
tr: Fenerler

note: translators: Header image description.
en: Chessboard
tr: Satranç tahtası

note: translators: Header image description.
en: Pine Cone
tr: Çam kozalağı

note: translators: Header image description.
en: Trolley
tr: Karavan

note: translators: Header image description.
en: Shore
tr: Sahil

note: translators: Header image description.
en: Wheel
tr: Çark

en: Primary Menu
tr: Birincil menü

note: translators: %s: WordPress
en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: Semantic Personal Publishing Platform
tr: Anlamlı kişisel yayınlama platformu

en: Featured
tr: Öne çıkarılmış

en: Status
tr: Durum

note: translators: %s: Author name.
en: View all posts by %s <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: %s tarafından yazılan yazılar <span class="meta-nav">&rarr;</span>

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
tr: Bu girdi <a href="%6$s">%5$s</a> tarafından gönderilmiş. Yer imlerinize <a href="%3$s" title="%4$s için kalıcı bağlantı" rel="bookmark">ekleyin</a>.

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted in %1$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
tr: Bu yazı %1$s kategorisine <a href="%6$s">%5$s</a> tarafından yazılmıştır. <a href="%3$s" title="%4$s için kalıcı bağlantı" rel="bookmark">yer imlerinize ekleyin</a>.

note: translators: 1: Categories list, 2: Tag list, 3: Permalink, 4: Post title, 5: Author name, 6: Author URL.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s by <a href="%6$s">%5$s</a>. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
tr: Bu yazı %1$s kategorisine, %2$s etiketleri ile <a href="%6$s">%5$s</a> tarafından yazılmıştır. <a href="%3$s" title="%4$s için kalıcı bağlantı" rel="bookmark">yer imlerinize ekleyin</a>.

en: Quote
tr: Alıntıla

en: Link
tr: Bağlantı

note: translators: %s: Author display name.
en: View all posts by %s
tr: %s tarafından yazılmış tüm yazıları görüntüle

note: translators: 1: The permalink, 2: Date and time, 3: Date and time, 4: Author link, 5: Author link title, 6: Author display name.
en: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> by </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>
tr: <a href="%1$s" rel="bookmark"><time class="entry-date" datetime="%2$s">%3$s</time></a><span class="by-author"> <span class="sep"> </span> <span class="author vcard"><a class="url fn n" href="%4$s" title="%5$s" rel="author">%6$s</a></span></span>

en: Image
tr: Resim

note: translators: 1: CSS classes, 2: List of tags. translators: 1: CSS classes, 2: Tag list.
en: <span class="%1$s">Tagged</span> %2$s
tr: %2$s <span class="%1$s">ile etiketlendi</span>

note: translators: 1: CSS classes, 2: List of categories. translators: 1: CSS classes, 2: Category list.
en: <span class="%1$s">Posted in</span> %2$s
tr: %2$s <span class="%1$s">kategorisine gönderildi</span>

note: translators: %s: Post title.
en: Permalink to %s
tr: %s için kalıcı bağlantı

note: translators: 1: Link attributes, 2: Number of photos.
en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
tr[0]: Bu galeri <a %1$s>%2$s fotoğraf</a> içeriyor.
tr[1]: Bu galeri <a %1$s>%2$s fotoğraf</a> içeriyor.

en: Gallery
tr: Galeri

note: translators: 1: Category list, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
tr: Bu yazı %1$s kategorisine gönderilmiş. <a href="%3$s" title="%4$s için kalıcı bağlantı" rel="bookmark">Kalıcı bağlantıyı</a> yer imlerinize ekleyin.

note: translators: 1: Category list, 2: Tag list, 3: Post permalink, 4: Post title.
en: This entry was posted in %1$s and tagged %2$s. Bookmark the <a href="%3$s" title="Permalink to %4$s" rel="bookmark">permalink</a>.
tr: Bu yazı %1$s kategorisine gönderilmiş ve %2$s ile etiketlenmiş. <a href="%3$s" title="%4$s için kalıcı bağlantı" rel="bookmark">Kalıcı bağlantıyı</a> yer imlerinize ekleyin.

en: Edit
tr: Düzenle

en: <b>%</b> Replies
tr: <b>%</b> Yanıt

en: <b>1</b> Reply
tr: <b>1</b> Yanıt

en: Leave a reply
tr: Bir Cevap Yazın

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Okumaya devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Reply
tr: Cevapla

en: Aside
tr: Özet

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapalı.

en: Newer Comments &rarr;
tr: Yeni yorumlar &arr;

en: &larr; Older Comments
tr: &arr; Eski yorumlar

en: Comment navigation
tr: Yorum dolaşımı

note: translators: 1: The number of comments, 2: The post title.
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; hakkında %1$s yorum
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; hakkında %1$s yorum

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
tr: Bu yazı parola korumalı. Yorumları görmek için parola girin.

note: translators: %s: Category title.
en: Category Archives: %s
tr: Kategori arşivi: %s

note: translators: Author display name. translators: %s: Author name.
en: About %s
tr: %s hakkında

note: translators: %s: Author display name.
en: Author Archives: %s
tr: Yazar arşivleri: %s

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
tr: Üzgünüz, istekte bulunulan arşiv için sonuç dönmedi. Belki arama yaparak ilişkili bir yazıya ulaşabilirsiniz.

en: Nothing Found
tr: Bulunamadı

en: Blog Archives
tr: Blog arşivi

note: translators: %s: Date.
en: Yearly Archives: %s
tr: Yıllık arşivler: %s

note: translators: %s: Date.
en: Monthly Archives: %s
tr: Aylık arşivler: %s

note: translators: %s: Date.
en: Daily Archives: %s
tr: Günlük arşivler: %s

note: translators: %s: Smilie.
en: Try looking in the monthly archives. %s
tr: Aylık arşivlere bakmayı deneyin. %s

en: Most Used Categories
tr: En sık kullanılan kategoriler

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching, or one of the links below, can help.
tr: Görünen o ki, aradığınız her ne ise bulamıyoruz. Belki aşağıdaki bir ya da daha çok bağlantıda arama yapabilirsiniz.

en: This is somewhat embarrassing, isn&rsquo;t it?
tr: Biraz utanç verici, değil mi?

note: Author of the theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
